Dorian Gray’in Portresi – Kitap Önerisi

Konu Başlıkları

Herkes yaşlanırken genç kalmayı başaran Dorian Gray. Dorian Gray’in Portresi kitabı ilk yayınlandığı dönemde (1891 yılında) içeriğinden dolayı toplumda büyük çalkantılara yol açmış, kitabın sansürlenmesine neden olmuş bir kitaptı. İnsanları bu denli etkileyen, öfkelendiren bir kitabı okuduktan sonra C. Jung’un: “Başkalarıyla ilgili rahatsız olduğumuz her şey kendimizi tanımamızı sağlar.” cümlesini bir kez daha hatırladım. Kitap zamanına göre insanın doğasıyla ve psikolojisi ile ilgili karanlıkta kalan ve bir o kadar da gerçek olan birçok noktaya temas ediyor. 

Dorian Gray, yaşadığı dönemde insanları tamamen etkisi altına alan, asla yaşlanmayan, sağlığı, gücü, sözel olmayan şekilde insanları etkisiyle büyüleyen genç bir erkektir. Dorian Gray,  etkilediği kişilerden sadece biri olan Ressam Basil Hallward ile de yakın arkadaştır. Basil Hallward, Dorian Gray’in portresini resmetmeye başlar. Portre tamamlandıktan sonra Dorian Gray kendisini gördüğünde büyük bir şaşkınlık, üzüntü ve mutluluğu bir arada yaşar. Kendisine hayran olmuştur Dorian Gray ve tabloyu gördüğü anın aslında onun en genç anı olduğunu, zaman içinde kendisi yaşlansa da tablonun hep genç kalacağı düşüncesi onu çok rahatsız eder ve o duygu yoğunluğuyla portrenin onun yerine yaşlanmasını, kendisinin ise hep tablodaki gibi genç, etkileyici ve çekici olarak kalmasını diler ve Dorian Gray’in dileği gerçekleşir.

Yıllar içinde herkes zamanın akışından nasibini alsa da Dorian Gray’in yüzünde tek bir kırışıklık dahi oluşmaz, elbette portresinin dışında. Dorian Gray yaşadığı her travmatik durumdan, günah ve suçtan sonra portresinin gittikçe çirkinleşmeye, portresinin görünümünün değişimine şahit olur. 

Kitabın finalini anlatmamakla beraber Oscar Wilde’nin eşsiz Dorian Gray karakteri bizlere;

  • Derinlerdeki isteklerimiz
  • Duygusal, sevgi bağı nasıl oluşur
  • İlişkilerin doğası ve insan seçimi
  • Zevkler ve Masumiyet
  • Kendimiz ile olan ilişkimizin dış dünya algımıza olan etkileri gibi çok anlamlı konular üzerine düşünmemizi sağlıyor. 

“İnsan aşık olduğunda her zaman kendini kandırmakla başlar, her zaman başkalarını aldatarak bitirir. Dünyanın romantizm dediği şey budur.” 

Kaynakça: Feautred Image

WhatsApp Mesajı
1
Psikolog D. Kenan Akyol
Merhaba, psikolojik danışmanlık bilgi ve randevu talepleriniz için Whatsapp üzerinden mesaj bırakmanız yeterlidir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır.